دانهیل Down Hill DH

هدف:در دان هیل هدف بالال بردن مهارت و قابلیت کنترل دوچرخه در سرازیری ها و مسیر های دشوار است .

 سبک کوهستان سواری:در دان هیل توانای کنترل دوچرخه در سرازیریها و مسیر های دشوارشرط اول است. در این رشته دوچرخه سوار باید از بدن چهار شانه ای داشته باشد تا بتواند براحتی ضربات وارده از مسیر یا هنگام فرود در پرش ها را به خوبی مهار کند و برای عبور از صخره ها و مسیر های پر پیچ و خم در سرازیری ها مهارت کافی داشته باشد. سرازیری های بسیار ناهموار و پرش های کوچک و مسیر های پر پیچ و خم از ویژگی های دان هیل است.

 

مسیر ها :دان هیل فقط سرازیری است و در این سرازیری ها  با قرار دادن پرش – صخره – پیچ های ناگهانی  و تنه یا ریشه های درختان مهارت دان هیل کار در کنترل دوچرخه ارزیابی می گردد. در مسابقات هم مسیری انتخاب می شود که اختلاف ارتفاعی در حدود 300 الی 700 متر ایجاد کند . به نحوی باشد که دوچرخه سوار برای طی این مسیر به زمانی بیشتر از 15 دقیقه نیاز نداشته باشد.

 

دوچرخه و لوازم:در دان هیل چون دوچرخه باید تمامی ضربات وارده از مسیر را قبل از رسیدن به بدن دوچرخه سوار کاهش دهد قطعات برای داشتن استحکام لازم ناچار سنگین تر از کراس کانتری خواهد بود.

تنه های دان هیل در سایز های کوتاه ساخته می شوند تا مرکز ثقل تا حد امکان پایین باشد و کنترل دوچرخه در شرایط سخت آسان تر شود. آلیاژ های که در ساخت تنه های دان هیل به کار می رود نیز مستحکم و دارای انعطاف بالا هستند مثل الیاژهای آلومینیوم گروه 7000 . همه تنه های دان هیل هم کمک دار بوده و بازی چرخ عقب آنها بالای 8 اینچ (205 میلیمتر )هست .لوله های تنه هم برای مقاومت هر چه بیشتر قطرشان زیاد است .

در دان هیل به جای دو شاخ از پاشاخ استفاده می شود و بازیشان هم بین 17 تا 20 سانتی متر متغییر است. در این رشته سیستم های تعلیق چه پا شاخ ها و چه کمک عقب از سیستم چندگانه استفاده می کنند به این ترتیب که دارای یک فنر لول و الاستومر با قابلیت تنظیم هستند که سیستم های هیدرولیک و پنیوماتیک هم برای نرم شدن و تغییر نیروی مقاومت فنر نسبت به ضربه به آن اضافه شده.

سیستم های ترمز در د ان هیل باید از حداکثر قدرت برخوردار باشند پس فقط یک گزینه برای انتخاب باقی می ماند دیسک های هیدرولیک با صفحه 8 اینچی . مزیت صفحه دیسک بزرگ هم گشتاور بیشتر و قدرت ترمز بیشتر است.

در این رشته چون دوچرخه سوار فقط در سرازیری حرکت می کند و سرعتش همیشه زیاد است پس نازی به دنده های قدرتی ندارد بنابر این این دوچرخه ها فقط یک طبق بزرگ دارند با تعداد دندانه های 46 یا 48 یا حتی 52 و همه طبق های مخصوص دان هیل برای حفاظت دندانه ها از برخورد با سنگ ها و صخره ها دارای محافظ طبق هستند و وسیله ای هم به نام زنجیر سفت کن روی طبق نصب می گردد تا از افتادن زنجیر بر اثر ضربات سنگین جلو گیری کند.

کرپی های کوتاه و کلفت و فرمان هایی با قوس زیاد  هم از ویژگی های دوچرخه های دان هیل است تا دست ها و بالا تنه دان هیل کار در حالتی قرار گیرد که تمام مفاصل وی تا حدی خم شده و آماده پذیرفتن ضربه باشند.

زین و پنجه رکاب های پهن هم برای راحتی هر چه بیشتر روی دوچرخه دان هیل نصب می شوند. البته برخی دان هیل کاران از کفش و پنجه های قفل شونده خاص این رشته استفاده می کنند.

در توپی ها هم برای استحکام به جای ساچمه از بولبرینگ استفاده می شود . نحوه اتصال چرخه ها به تنه و پاشاخ هم با پیچ ها آلن است تا زیر ضربات سخت امکان خروج چرخ از محل خود نباشد.

چون در دان هیل زمین خوردن امری اجتناب ناپذیر است باید از پوشش های محافظتی مثل ساق بند - زانو بند- شولدر و ..... استفاده کرد. کلاه های ایمنی این رشته هم از نوع فک دار هستند تا در هنگام برخورد صورت دوچرخه سوار با زمین اعضاء صورت و فک وی از آسیب محافظت شود. 

/ 3 نظر / 47 بازدید
سيد كريم موسوي

سلام دوستان پر انرچي خداييش كارتون درسته يه سر به ما هم بزنين منتظرتونم موفق باشين

*گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل*

سال نومی شود.زمین نفسی دوباره می کشد.برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند و پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره…من…تو…ما… کجا ایستاده اییم.سهم ما چیست؟..نقش ما چیست؟…پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟… زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و چون همیشه امیدوار وسال نومبارک… سلامت و پایدار باشید *گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل* http://simorghebabol.blogfa.com

محسن

سلام دوست عزیز وبلاگ زیبایی داری اگه باتبادل لینک موافقی یا می خوای به یه وب دوچرخه سواری علمی وآموزشی سربزنی پس زودباش بیا ویه سری بزن اگه خواستی مانوبا نام (آرمسترانگ)به آدرس زیرلینک کن بعدبگولینکت کنیم. www.MohsenZarkar.blogfa.com اگه وب مشکلی هم داشت خوش حال میشم بگین؛ تا درستش کنم. منتظرتم